Mutne veze između američke spoljne politike i radikalnih islamista su nastavljene, pre svega u Iraku, Libiji i Siriji, zemljama gdje su oni bili potisnuti od strane sekularnih režima. Američka invazija i okupacija Iraka je opustošila zemlju, ub-ijajuci stotine hiljada Iračana i uništavajuci društvenu i mat-erijalnu infrastrukturu. Koristeći se zavadi pa vladaj strategijom, američki okupatori su namjerno podstakli sunitsko – šiitske sektaške podjele, što je rezultiralo u porastu sunitski zasnovane Al Kaide u Iraku, prethodnice današnjeg ISIS-a.
SAD i NATO su koristili elemente povezane sa Al Kaidom kao svoju pješadiju prilikom intervencije u Libiji 2011, koja je i dovela do trenutnog stanja političke dezintegracije i građanskog rata u toj zemlji.
U Siriji, saveznici CIA i SAD-a poput Katara i Saudijske Arabije direktno naoružavaju, finansiraju i treniraju islamske ekstremiste da se bore protiv vlade predsjednika Bašara Al Asada, koji je blizak Iranu i Rusiji. U primaoce američke pomoći spadaju i Al-Nusra Front, filijala Al Kaide u Siriji, kao i ISIS, koji propagira još ekstremniji oblik islamskog terorizma nego Al Kaida, i koji smjesta zahtjeva osnivanje “kalifata” na osvojenim teritorijama na istoku Sirije i na zapadu Iraka.
Kada je Barak Obama govorio prošle nedjelje o “nedostatku strategije” u američkoj intervencijij u Siriji, on je priznao, doduše nenamjerno, da postoje kontradikcije u američkoj spoljnoj politici. ISIS danas preti američkom marionetskom režimu u Bagdadu. Ali ostaje de-fakto saveznik SAD kampanje za svrgavanje Asadovog režima u Siriji.